Chociażby u krzepkiego człowieka wypadanie włosów, w ustalonych ilościach, jest zjawiskiem normalnym. Nadmierne gubienie włosów może mieć przyczyny chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich właściwa pielęgnacja, odpowiednie odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych składników bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Co rusz powodem utraty włosów jest stres, apatia, ale także schorzenia tarczycy chociażby. Wypadanie włosów może być efektem ubocznym stosowania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku muszą być umieszczone informacje odnoszące się do działań niepożądanych. Jeśli utrata włosów jest uzależnione od terapii, po zakończeniu problemy powinny ustąpić. Jeśli wypadanie włosów sprowokowane jest niedoborem składników, minerałów czy witamin odpowiednie ich uzupełnienie powinno rozwiązać kłopot. Przewaznie niedokrwistość ma wpływ na stan włosów, zatem na wszelki wypadek można zbadać poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż panie chprują na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na tzw. zakolach czy na szczycie głowy (u kobiet) to oznaka tej choroby. Oczywiście i inne stany chorobowe mogą wpływać na nadmierne łysienie. Może to być np. toczeń rumieniowaty, choroby zakaźne albo nawet podwyższona temperatura trwająca kilka dni. Zwykle sami powodujemy podwyższenie wypadania włosów na skutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie a nawet malowanie bardzo je osłabia. Wtedy ograniczenie tych czynności i pełnowartościowe zregenerowanie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Złe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu prowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei powodować może wzmożone wypadanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu traci w ciagu doby aż kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym średnio kilkukrotnie więcej. W tym czasie większe pielęgnowanie skóry głowy i włosów pozwala hamować ten proces. Wskazana jest nie tylko higiena, ale i suplementacja całego organizmu.

Więcej w tym blogu: porost wlosow produkty