Każdy z nas zetknął się z reklamami, rozpowszechniającymi rzekomo cudowne środki na zrzucenie zbędnych kilogramów. Producenci przez chwyty marketingowe próbują nas przekonać, że jedna kapsułka dziennie wystarczy, aby zyskać smukłą sylwetkę i cieszyć się szczęśliwym życiem. Nie należy się jednak na to nabierać, a ci, którym zależy na obniżeniu wagi ciała, powinni pamiętać, że kluczem do sukcesu jest zbilansowana dieta, połączona z aktywnością fizyczną. Czym jednak możemy wspomóc się w tych działaniach? Co najlepiej wspomaga odchudzanie? Istnieje kilka takich sposobów.
Z pewnością naszym sojusznikiem w walce z nadwagą jest woda. Intensywne nawadnianie się nie tylko podczas diety odchudzającej, oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza procesy metaboliczne naszego organizmu.

Pomocne też jest spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, szczególnie tych, których spalanie kosztuje nasz organizm więcej energii, niż one same dostarczają. W następstwie dochodzi do przyspieszenia przemiany materii i szybciej chudniemy. Takie produkty o ujemnym bilansie energetycznym to na przykład rzodkiewki, papryka chilli, brokuły, bakłażany, arbuzy i melony.
Poza tym warzywa i owoce są bogatym źródłem witamin, beta-karotenu i kwasu foliowego. Dodają siły i zwiększają odporność organizmu. Dostarczają mu także przeciwutleniaczy, wspomagających walkę z wolnymi rodnikami.

Składnikiem, który skutecznie wspomaga odchudzanie jest również błonnik, który wchłania wodę i pęcznieje w żołądku, dając poczucie sytości, bez dostarczania kalorii. Wspomaga też pracę przewodu pokarmowego poprzez wzmożenie perystaltyki jelit, a także reguluje rozwój właściwej flory bakteryjnej w organizmie. Najbogatszym źródłem błonnika jest pieczywo pełnoziarniste, otręby, płatki owsiane, warzywa i owoce.

Naturalnym wspomagaczem naszego odchudzania jest również zielona herbata. Jej dobroczynne działanie polega na pobudzeniu organizmu do większego wydatku energetycznego i przyspieszaniu przemiany materii. Pomaga również zwalczyć uczucie łaknienia, przez co po jej wypiciu czujemy się dłużej syci.