Dedykowane rozwiązania informatyczne pozwalają firmom dostosować oprogramowanie do swoich indywidualnych wymagań.

Ponieważ każda firma ma inne wymagania, bardzo trudno jest jednym rozwiązaniem zaspokoić wiele potrzeb jednocześnie. Oprogramowanie dedykowane jest tworzone dla określonej grupy użytkowników w firmie. Są spersonalizowane i mają zazwyczaj ograniczoną liczbę użytkowników. Dedykowane oprogramowanie jest tworzone w celu zapewnienia, że wszystkie szczególne preferencje i wymagania biznesowe są dopracowane. Oprogramowanie na zamówienie zmniejsza czas i koszty szkolenia. Niestandardowe rozwiązania mogą przyspieszyć wdrażanie, a także adaptację użytkowników. Może wypełnić niszę i zoptymalizować procesy firmy, mogą wypełnić lukę w potrzebach firmy. Niestandardowe usługi programistyczne są zwykle trochę droższe niż gotowe. Oprogramowanie dedykowane obejmuje wyzwania i rozwiązania, które są unikalne dla danej firmy.

Oprogramowanie na zamówienie może stanowić solidną podstawę do pracy, jeśli jest tworzone przez najlepszych programistów.

Przed opracowaniem oprogramowania dostosowanego do firmy trzeba dokładnie określić wymagania, a następnie obliczyć związany z tym koszt. Tworzenie oprogramowania na zamówienie może być podobne do budowania domu według dokładnych wytycznych klienta. Gdzie klient określa ilość pięter, czy też lokalizację poszczególnych pomieszczeń. Czasem kiedy firmy korzystają z bardzo wyspecjalizowanego oprogramowania nie ma możliwości zakupienia kolejnych modułów. Wówczas tworzenie na zamówienie będzie jedynym wyjściem z sytuacji, oczywiście można zakupić nowe pakiety oprogramowania jednak nie zawsze będą one zawierały pożądane funkcjonalności. Dlatego dedykowane rozwiązania informatyczne cieszą się dużą popularnością, im firmy bardziej wyspecjalizowane w jakiejś branży tym częściej zlecają stworzenie oprogramowania na zamówienie. Jest to oczywiście droższa opcja niż zakup gotowych produktów, jednak te mogą być po protu niedostępne na rynku.