Wiele osób, które wyjeżdża do UK myśli, że od tak pójdą sobie do pracy i niczego nie trzeba załatwiać. To wcale nie jest takie proste, bo jeśli mamy podjąć się legalnej pracy w UK to nie pozostaje nam nic innego jak złożyć dokumenty o numer ubezpieczenia społecznego.

Smutną wiadomością dla osób ni znających języka angielskiego na dobrym poziomie jest to, że załatwienie wszystkich formalności odbywa się osobiście po rozmowę z urzędnikiem. Jest też dobra wiadomość, a mianowicie taka, że można skorzystać z pomocy biura księgowego. Wtedy, co ważne polski księgowy w UK nam pomoże.

Można do takiej firmy zadzwonić i powiedzieć im, o co nam chodzi. Umówimy się na konkretny dzień i będziemy mogli do ręki tę sprawę załatwi. Ubezpieczenie społeczne daje nam możliwości korzystania z zasiłków oraz darmowej opieki zdrowotnej, a to ma przecież bardzo duże znaczenie. To będzie numer, którym będziemy się identyfikować w urzędach. Warto go zapamiętać, bo przyda nam się wiele razy.

Co trzeba mieć żeby można było ubiegać się o numer ubezpieczenia społecznego?
Nie wystarczy nam sam dowód osobisty tylko paszport. Musimy również przynieść ze sobą dokumenty, które będą potwierdzały, że mieszkamy w UK. Może to być rachunek za prąd albo za gaz, ale na nasze nazwisko. Urzędnik musi mieć stu procentowy dowód, że jesteśmy w kraju na stałe. Jeśli już gdzieś pracujemy to można przynieść dokumenty, które to potwierdza. Może to być umowa o pracę albo pasek z wypłaty. Ważne żeby to była na nas i żeby to było aktualne. Przydadzą nam się również wyciągi z konta bankowego. Jeśli planujemy samozatrudnienie to trzeba przynieść faktury na towary i usługi. Samo załatwianie wszystkiego na miejscu długo nie trwa i nawet się nie obejrzymy, a będzie można legalnie pracować w UK. Biuro księgowe, które jest w stanie nam w tej kwestii pomóc znajdziemy na Cblfinance.co.uk/. Jeśli nie wiemy jak skompletować któreś z potrzebnych dokumentów to warto do nich zadzwonić, a wszystko bardzo dokładnie nam wytłumaczą.