Powrót do poprzedniej wagi lub nawet wzrost masy ciała po zakończeniu procesu odchudzania się, to bardzo powszechne zjawisko, które dotyka wielu osób, walczących o smukłą sylwetkę. Jedynie trwała zmiana nawyków żywieniowych i przestawienie się na całkowicie nowy tryb życia, pozwoli nam uniknąć efektu jojo.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta. Ograniczenie potraw mącznych i słodyczy, zwiększenie ilości warzyw i owoców oraz wypijanie od półtora do trzech litrów wody dziennie – to podstawowe zasady, jakimi powinniśmy się kierować. Niezwykle istotne jest również znaczne ograniczenie nasyconych tłuszczów zwierzęcych i wzbogacenie naszego codziennego menu o zdrowe tłuszcze nienasycone. Ogólna dzienna dawka energii w menu dorosłego człowieka powinna pochodzić z tłuszczów w 30 procentach, przy czym 24 procent powinny stanowić tu zdrowe tłuszcze nienasycone. Główne źródło takich tłuszczów to ryby morskie, olej rzepakowy, oliwa i orzechy.

Najważniejsze jest to, aby zmiany w diecie zagościły u nas na stałe, a nie dotyczyły tylko kilku tygodni intensywnego odchudzania się. Jedynie taka postawa pozwoli nam cieszyć się zdrowiem i smukłą sylwetką przez wiele lat, w przeciwnym razie – efekt jojo gwarantowany. Aby wprowadzić nowe nawyki żywieniowe, musimy je polubić. Jeśli dni na diecie staną się dla nas katorgą, podczas której będziemy tylko odliczać dni do zakończenia „męczarni odchudzania się”, nie osiągniemy wyznaczonego celu. W związku z tym trzeba pamiętać o urozmaicaniu swoich posiłków, ciągłym szukaniu inspiracji w nowych przepisach, tak, aby nauczyć się czerpać radość z przygotowywania zdrowych, niskokalorycznych posiłków, które dostarczą organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Całe szczęście w Internecie od wielu lat aż się roi od stron na temat właściwego odżywiania się i blogów kulinarnych, poświęconych zdrowej kuchni. Eksperymentujmy, bawmy się gotowaniem i zarażajmy zdrowym trybem życia rodzinę i przyjaciół. W połączeniu z wprowadzeniem w nasz codzienny harmonogram ćwiczeń fizycznych- sukces murowany!