Na naszym rynku pojawiły się w ciągu ostatnich lat setki produktów, reklamowanych jako suplementy diety, które mają nam pomóc w utracie zbędnych kilogramów. Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy się jednak kierować w tej kwestii jest ostrożność w używaniu tego typu specyfików, nieprzekraczanie zalecanych dawek, a najlepiej – wprowadzenie tego typu wspomagaczy dopiero po konsultacji z lekarzem.

O tym, czy suplementy mogą wspomagać odchudzanie, decyduje kilka czynników. Po pierwsze, muszą to być specyfiki legalne i zatwierdzone przez jednostki zajmujące się bezpieczeństwem farmaceutyczno-żywieniowym. Po drugie, jeśli nasze posiłki są urozmaicone i bogate w składniki odżywcze, nie ma sensu ich stosowania, bo można doprowadzić do zaburzeń równowagi w organizmie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy intensywnie uprawiamy jakiś sport. Wówczas wzrasta jego zapotrzebowanie na antyoksydanty, żelazo, magnez, sód i potas, więc suplementy, zawierające składniki mineralne i elektrolity, pomogą nam wyrównać bilans strat.

Na półkach sklepów i aptek jest też wiele innych rodzajów suplementów, z których najbardziej polecane przy odzyskiwaniu smukłej sylwetki to te, zawierające błonnik, chrom i l-karnitynę. I tak błonnik poprawia perystaltykę jelit, przez co przyspiesza przemianę materii i usprawnia proces usuwania toksyn z organizmu. Chrom reguluje gospodarkę węglowodanową i pomaga w utrzymywaniu stałego poziomu cukru we krwi, przez co zmniejsza uczucie łaknienia. L-karnityna natomiast ma przyspieszyć przemianę tłuszczu w energię, przez co nie jest on odkładany jako tkanka tłuszczowa w naszym ciele. L-karnityna jest też polecana szczególnie osobom intensywnie trenującym lub narażonym na sytuacje stresowe.

Trzeba pamiętać o tym, aby nigdy nie używać suplementów na własną rękę dłużej niż kilka tygodni, jak również o tym, że samo ich stosowanie nie doprowadzi nas do uzyskania wymarzonej figury. Może ułatwić i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, ale podstawą działań przy odchudzaniu się pozostaje odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne.