Odchudzanie się, aby było skuteczne, musi stanowić proces długotrwały. Częste podejmowanie radykalnych diet lub głodówek wyniszcza nasz organizm i sprawia, że każda kolejna próba schudnięcia przychodzi nam coraz trudniej. Dlatego też do sprawy trzeba podejść z głową i rozłożyć proces chudnięcia na wiele miesięcy oraz wprowadzić na stałe w nasze życie zmodyfikowane nawyki żywieniowe.

Równie istotną kwestią jest uregulowanie godzin spożywania posiłków i rozłożenie ich na pięć niewielkich porcji, tak, aby nasz układ pokarmowy mógł je stopniowo i na bieżąco trawić. Jeśli bowiem pomiędzy poszczególnymi posiłkami jest zbyt duża przerwa, wówczas nasz organizm z obawy przed nastaniem „chudszych czasów” zaczyna odkładać to co zjemy „na zapas”. Znacznie spowalnia to proces trawienia, a efekty takiego obrotu sprawy bardzo szybko zauważymy na zatrzymaniu się naszej wagi lub nawet jej wzroście, pomimo przeprowadzanej diety.
Jeśli mowa o przemianie materii, nie sposób pominąć jeszcze jednego aspektu, a mianowicie zwiększenia podczas odchudzania ilości spożywanych płynów. Powinniśmy wypijać jej około dwóch litrów dziennie, a jeśli uprawiamy jakiś sport – nawet ponad trzy litry. Woda przyspieszy nasz metabolizm, jak również wypełni żołądek, sprawiając, że poczujemy się syci i mniej zjemy. Najlepiej, jeśli jest to woda mineralna lub źródlana i na pewno niegazowana, gdyż bąbelki w wodzie mogą podrażnić delikatną śluzówkę żołądka. Pamiętajmy przy tym, aby nigdy nie popijać posiłków, ale wypijać na przykład szklankę wody na pół godziny przed jedzeniem.

Co jeszcze jest dobre na schudnięcie? Na pewno zioła. Przyprawianie potraw po pierwsze przełamie monotonię „odchudzonych” dań, a po drugie przyczyni się do przyspieszenia naszej przemiany materii i oczyści organizm z toksyn. Najbardziej polecani sojusznicy w walce o szczupłą sylwetkę to: mięta, lubczyk, papryka chilli lub kurkuma. Nie należy zapominać też o świeżych ziołach, które są dostępne w prawie każdym supermarkecie. Bazylia, oregano, kolendra, majeranek lub rozmaryn wzbogacą smak potraw i pozytywnie wpłyną na pracę naszego układu trawiennego.